fbpx

Fransız Askısı

Fransız askısı ameliyatsız yüz germe tekniklerinden birisidir. Fransa’da geliştirilmiş ve ilk bu ülkede uygulanmaya başlandığı için bu isim ile sıklıkla popülerize olsa da dinamik askı olarak da isimlendirilmektedir.

Bu yüz askılama işleminde dış kısmı silikon iç kısmı polyester olan malzemelerden yapılmış esnek (dinamik) ipler kullanılabildiği gibi kalp damar cerrahisinde sıklıkla kullanılan biyouyumlu PDO iplerin askılama için geliştirilen iki ucu iğne ya da kanül sisteminin olduğu kalın kılçıklı ipliklerde kullanılmaktadır.

Kimler fransız askısı yaptırabilir?

Yüzünde oluşan sarkmalardan rahatsız olan ama ameliyat olmak istemeyen tüm kadın ve erkekler bu teknik ile yüz germe yaptırabilir. Fransız askılama yöntemi yaptıranlarda yaşlanma belirtileri geciktirildiği için son zamanlarda popülerize olan işlemlerdendir.

Bu askılama yöntemi sadece yüzünde oluşan sarkmaların giderilmesinde faydalı değildir. Aynı zamanda yüz felci geçirmiş olan hastaların tedavisi içinde kullanılmaktadır. ‘Kilit Askı’ veya ‘Dinamik Askı’ Yöntemi olarak da bilinen esnek ipler; yüzün mimik hareketlerine uyum sağlayarak gevşer. İfade bozukluğu yaratmadan ameliyatsız yüz germe yöntemlerinde kullanılır.

Yüz felci nedeniyle yüz asimetrisi olan hastalar için de uygulanan dinamik askı yönteminin kalıcılığı diğer ipler ile kıyasladığında %20 oranında esneyebilen bir yapıda olduğu için yaklaşık 5 kat daha uzun ömürlüdür. Bunun nedeni elastikiyet sağlayan içeriğindeki polietilen maddesi ve silikondur. Dinamik askılama yönteminde kullanılan gençlik ipi diğer organik iplerden çok daha fazla tırtık içerir, çok daha güçlü çekme kuvveti vardır. Mimiklerde bozulma yaratmaz ve kopma riski yoktur. Askılama da kullanılan ürünler tamamen vücut ile uyumlu materyaller olduğu için cilt altında kalmasında sakıncası yoktur.

Fransız askısı yöntemi estetik ameliyata alternatif mi?

Cildin yaşlanması ve kırışıklıkların oluşmasının sebebi öncelikle hacim kaybetmesidir. Sonrasında cilt kalitesi bozulur ve sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelir.

Cerrahi operasyonlar ile yapılan yüz germe ameliyatları yapıldıktan sonra uzun yıllar kalıcılığı koruyor olsa da ameliyat sonrasındaki iyileşme süreci uzun sürdüğü ve yüz germe ameliyatı maliyetli olduğu için vazgeçilme sebebi olabiliyor. Tabi bir yandan da diğer ameliyatsız yapılan yöntemler kalıcı olmadığı için ya da hastanın sorununa çözüm olmadığı için yine mecburen ameliyat kararı alınabiliyor.

Tüm bu sorunları yaşayanlar için geliştirilen Fransız askılama ile yüz germe tekniği estetik olmak isteyenlere alternatif teknik olarak sunulabiliyor. Bu yöntem hem kalıcılığını uzun süre koruması hem de ameliyat gerektirmemesi nedeniyle iyi bir avantaj sağlamaktadır.

Fransız askısı nasıl yapılır?

Lokal anestezi uygulandıktan sonra işlem yaklaşık olarak 45 – 60 dakika içinde uygulanır. İplerin yerleştirilmesi askılama yapılacak olan bölgeler önceden belirlenir. Uygulama da bu belirlenen yerle ipler deri altından yerleştirilir. İplerin ucu baş içinde kulak üzerine denk gelen yere yerleştirildiği için dikişe ihtiyaç duyulmayarak işlem sonlandırılır.

İşlem sonrasında enfeksiyon oluşmasına önlem olarak gerekli reçete düzenlenir. Askılama işlemi yapılan kişi 24 saat içinde de günlük hayatına geri dönebilir. İşlem sonrası hafif morluk, şişlik, ağrı olabilir. Buz kompresi yapılarak ve basit ağrı kesiciler kullanılarak bu durum giderilir. İlk 7 -10 gün ağız çok açılmamalı, aşırı mimik yapılmamalıdır. İşlemi takip eden 3 hafta boyunca yüz üstü yatılmamalı, yüz ovuşturulmamalıdır. Tam etkisi; işlemden sonra 2 ile 3 ay sonrasında olur.

Fransız askısı yaşlanmayı durur mu?

Yapılan askılama yöntemi sarkmaların gitmesi ve oluşan kırışıklıkların azalmasına sorunlarına bir tedavi çözümü olmaktadır. Ancak yaşlanma eylemi doğal olan ve bedenimizin verdiği bir tepki olduğu için yaşlanmayı tamamen durdurma gibi bir özellik taşımaz. Yapılan askılama ile yüz gerdirilir ve sarkan bölgeler toparlanır.

Fransız askılama tekniği uygulandıktan sonra cilde kazandırılan gençleşme anında fark edilebilmektedir. Ancak iplerin cilt ile %90 oranında tamamen bütünleşmesi 1 haftayı, iplerin yüz ile entegre çalışması ortalama 2-3 ayı almaktadır.

Fransız askısı hangi bölgelere yaptırılabilir?

Yüz bölgesinde sarkma olan bölgelere uygulanır. Bu bölgeler;

 • Yüzün oval bölümleri
 • Yanaklar
 • Çene altı
 • Kaşlar
 • Boyun
 • Elmacık kemikleri

Fransız askılama yaptırmanın avantajları ve yan etkileri

 • Esnek ipler nedeniyle mimikler etkilenmez, doğal görünür.
 • Kadın ya da erkek fark etmeden 35 yaşını geçmiş ama 70 yaşını aşmamış olan herkes yaptırabilir.
 • Bu yöntem yüzde iz bırakmaz ve yara yapmaz çünkü bir ameliyat değildir.
 • Lokal anestezi yapıldığı için hastanede kalmasına gerek yoktur.
 • Yüz mimiklerinde değişikliğe neden olmaz.
 • Askılama yapılan kısımlarda gevşeme hissedildiği anda yeniden işlem tekrarlanabilir.
 • Askılama tekniği lokal anestezi ile yapıldığı için ağrı hissedilmez.
 • İşlem sonrasındaki iyileşme hastaya bağlı olarak 2 gün ila 2 haftadır.
HASTA YORUMLARI
5/5
Meme Estetiği

Meme Estetiği

Kadınların bir kısmı memelerinin küçük olmasından bir diğer kısmı büyüklüğünden dolayı yakınırken, bazıları ise memelerinin sarkık olması nedeniyle mutsuz bir ruh hali içerisindeler. Bu bağlamda

Devamını oku »

Lip Lift (Dudak Kaldırma)

Lip lifting estetiği, üst dudağın görünüşünü artırarak, gözle görülebilir yaşlanma belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Üst dudağın ve dudak köşelerinin aşağıya düşmesi, üst dudağın dişleri kapaması, mimik

Devamını oku »
Op.Dr.İlsun AKA

1979 yılında Almanya Köln şehrinde doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi memleketim Uşak’ta tamamladım . 1997 – 2003 yılları arasında  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitimime başladım. 2005 yılında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Plastik Cerrahi kliniğine asistan olarak başladım. 2011 yılında Ratlarda Random Patentli Deri Fleplerinin Yaşayabilirliğinde ve Yara Tedavisinde Quersus Coccifera (Kermes Meşesi) Bitkisinin Etkinliğinin Araştırılması tez çalışması ile Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi kliniğinden mezun oldum.

Op.Dr. Sabri Algun AKA

1979 Bozüyük’de doğdu. 1 yaşına basmadan ailesi Tarsus’a yerleşti ve 1990-1997 yıllarında Tarsus American College’de okudu.1997-2003 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesin’de tıbbi eğitimini tamamladıktan sonra 2004 yılında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma hastanesi plastik cerrahi anabilim dalında uzmanlık eğitimine başladı.2011’de Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesi plastik cerrahi kliniğinde göreve başlayıp 2016 sonuna kadar devam etti.

estemore

Estemore ; “Estetik ve Ötesi” Sloganıyla 2015 yılında kurulmuştur.

Sağlık ve güzellik alanında en iyi hizmeti vermek amacıyla uzman ekibi ile yurtiçi ve yurtdışından gelen hastalarına kaliteli hizmet vermek için en son teknolojileri takip ederek, uzman ekibi ile ülkemize katma değer sağlamaktadır.

 • Plastik Cerrahi Operasyonları
 • Dolgu & PRP & Mezoterapi
 • Leke Tedavisi
 • Cilt Bakımları
 • Lazer Uygulamaları