fbpx

Meme Büyütme

Meme Büyütme Ameliyatı (Augmentation mammoplasty)

Meme büyütme estetiği kadınların memelerin boyutunu artırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Eğer memelerde sarkma gibi şekil bozukluğu varsa dikleştirme ameliyatı ile meme implantı yerleştirme ameliyatı bir arada yapılabilir.

Meme büyütme estetiği tipik olarak, çocuk doğurduktan sonra küçülen veya az gelişmiş memeleri büyütmek için gerçekleştirilir. Meme büyütme estetiği genel anestezi altında yapılır. Meme büyütme için birkaç olası cerrahi yaklaşım vardır. En yaygın kullanılan teknikler, göğsün alt kısmının göğse değdiği yerin biraz yukarısında yapılan 3,5-4 cm’lik bir kesi veya meme ucunu çevreleyen koyu pembe deri olan areolanın alt kenarının çevresinde yapılan periareolar kesidir.

Cerrahın tekniğine ve hastanın anatomisine bağlı olarak, cerrah, en uygun kesi yöntemi ile meme dokusunu yukarı kaldırır ve meme duvarı kasının veya kas fasyasının altında bir cep oluşturur. Ardından silikon jel içeren esnek bir zarla çevrili meme protezi yerleştirir. Birkaç dikiş ile insizyonu kapatır. Ameliyattan sonra, hasta cerrahi bir sütyen giyer. Ameliyatın kapsamına bağlı olarak, prosedür genellikle yaklaşık 1,5-2 saat sürer.

Ameliyattan sonra ilaçla kolayca kontrol edilebilen ağrı genellikle bir veya iki gün içerisinde azalır. Operasyondan bir gece sonra hasta taburcu edilir. Dikişler genellikle ameliyattan sonraki 2 hafta içinde iyileşir. Yara izlerinin daha sonraki zamanda hastalara rahatsızlık vermemesi için dikişlerin memenin alt kısmında kalmasını tercih ediyoruz. Bu dikişlerin oluşturduğu yara izleri, çoğu hastada, yavaş yavaş solmaya başlar ve fark edilmez hale gelir. Düzgün iyileşme süreci için, hasta aşırı aktiviteden kaçınmalıdır. Genel olarak hastalar bir hafta içinde günlük aktivitelerine geri dönebilirler.

Meme büyütme ameliyatları hastanın kendi dokusu kullanılarak yapılabilmektedir .

Kendi dokusu kullanılarak meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Estetik amaçlı meme büyütme ameliyatlarında hastanın memelerine yağ dokusu enjeksiyonu yapılarak büyütme işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Meme protezi çeşitleri nelerdir?

Meme protezlerinin hemen hemen hepsinin dış kısmı silikon bir kılıftan yapılmıştır. Bu silikon kılıfın yüzeyi düz veya pürtüklü olabilir. Kılıf içerisini dolduran materyal ise yağ, serum veya silikon jeldir. Bazı protezlerin ise içerisinde iki ayrı bölümde olmak üzere hem serum hem de silikon jel bulunur. Bazı protezler şişirilebilirken bazı protezlerin hacimleri sabittir. En çok kullanılan protez türü; içi silikon jel dolu meme protezleridir, çünkü bu protezlerin sonuçları diğerlerine göre daha iyidir. Şekil olarak da yuvarlak ( round) ve anatomik ( damla şeklinde) protezler mevcuttur. Yuvarlak şekilli protezlerde alçak, orta ve yüksek profilli alt grupları vardır.

Hangi protezin çeşidinin kullanılacağına nasıl karar veriliyor?

Bu tamamen hasta ve cerrahın birlikte karar verebileceği bir konudur. Hastamız, doğal görünümlü bir meme, üst kısmı belirgin bir meme, tamamen protez olduğu belli bir meme, giysilerden kendisini gösterecek meme, ameliyatlı olduğu belli olmayacak şekilde minimal değişiklik yapılmış meme vb. olarak nasıl bir meme istediğini anlattıktan sonra hastanın beden ölçüleri ve göğüs yapısının muayenesi yapılır. Bu muayeneden sonra estetik cerrah, hastanın istekleri ile beden yapısının uygunluğunu değerlendirip eğer gerekli ise kendi estetik vizyonu ve tecrübesi doğrultusunda daha iyi bir sonuç için önerilerde bulunur. Daha sonra hangi tür protez kullanılacağına karar verilir. Eğer hastanın serumlu veya silikon jelli olarak herhangi bir ısrarı yok ise cerrah sonuçlarına güvendiği protez türünü kullanacaktır. Bazı özel durumlarda estetik cerrah hastanın isteklerinin iyi olmayacağını tereddütsüz bir şekilde anlatmalıdır. Örneğin; yüzücü bir bayanın göğüs kasının altına protez yerleştirilmesinin uygun olmayacağı gibi.

Meme protezinin hamileliğe ve süt vermeye etkisi var mıdır?

Meme protezlerinin (özellikle kas altına konulduğunda), süt verme işlevi ve hamilelik üzerine negatif etkileri söz konusu değildir.

Meme büyütme (protez) ameliyatları meme duyusunu etkiliyor mu?

Meme büyütme (protez) ameliyatlarında genel olarak his duyusunun etkilenmesi beklenmez.

Meme protezi ameliyatlarının meme kanseri oluşumuyla bir ilgisi var mıdır?

Meme büyütme işleminde kullanılan silikona bağlı meme kanseri geliştiğini gösteren herhangi bir kanıt bulunamadığı gibi son yapılan çalışmalarda meme protezi olan bayanlarda meme kanserinin, meme protezi olmayanlara kıyasla yaklaşık % 30 daha az görüldüğü ortaya konulmuştur.

HASTA YORUMLARI
5/5

Lip Lift (Dudak Kaldırma)

Lip lifting estetiği, üst dudağın görünüşünü artırarak, gözle görülebilir yaşlanma belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Üst dudağın ve dudak köşelerinin aşağıya düşmesi, üst dudağın dişleri kapaması, mimik

Devamını oku »

Köpek Memesi Hastalığı Nedir?

Köpek memesi (hidradenitis suppurativa) cilt altında küçük, ağrılı topaklar oluşmasına neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Topaklar açılabilir veya derinin altında kanallar oluşabilir. Bu durum çoğunlukla,

Devamını oku »
Meme Estetiği

Meme Estetiği

Kadınların bir kısmı memelerinin küçük olmasından bir diğer kısmı büyüklüğünden dolayı yakınırken, bazıları ise memelerinin sarkık olması nedeniyle mutsuz bir ruh hali içerisindeler. Bu bağlamda

Devamını oku »
Op.Dr.İlsun AKA

1979 yılında Almanya Köln şehrinde doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi memleketim Uşak’ta tamamladım . 1997 – 2003 yılları arasında  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitimime başladım. 2005 yılında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Plastik Cerrahi kliniğine asistan olarak başladım. 2011 yılında Ratlarda Random Patentli Deri Fleplerinin Yaşayabilirliğinde ve Yara Tedavisinde Quersus Coccifera (Kermes Meşesi) Bitkisinin Etkinliğinin Araştırılması tez çalışması ile Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi kliniğinden mezun oldum.

Op.Dr. Sabri Algun AKA

1979 Bozüyük’de doğdu. 1 yaşına basmadan ailesi Tarsus’a yerleşti ve 1990-1997 yıllarında Tarsus American College’de okudu.1997-2003 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesin’de tıbbi eğitimini tamamladıktan sonra 2004 yılında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma hastanesi plastik cerrahi anabilim dalında uzmanlık eğitimine başladı.2011’de Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesi plastik cerrahi kliniğinde göreve başlayıp 2016 sonuna kadar devam etti.

estemore

Estemore ; “Estetik ve Ötesi” Sloganıyla 2015 yılında kurulmuştur.

Sağlık ve güzellik alanında en iyi hizmeti vermek amacıyla uzman ekibi ile yurtiçi ve yurtdışından gelen hastalarına kaliteli hizmet vermek için en son teknolojileri takip ederek, uzman ekibi ile ülkemize katma değer sağlamaktadır.

  • Plastik Cerrahi Operasyonları
  • Dolgu & PRP & Mezoterapi
  • Leke Tedavisi
  • Cilt Bakımları
  • Lazer Uygulamaları