fbpx

Yüz Kırıkları

Yüz kırıkları ev, iş ve trafik kazaları nedeniyle oluşabilen ve yüzün bütününü oluşturan kemiklerden biri veya birkaçının birlikte kırılarak yer değiştirdiği durumlardır. Bazen deride herhangi bir sorun olmamasına rağmen yüz kırıkları oluşabilir. Ancak kırıklar genellikle yüz derisini zedeleyen patolojilerle birlikte görülür. Yüz kırıkları oluştuğu zaman kanama, problemin olduğu bölgede şişlik, duyu kaybı, hassasiyet ve ağrı karşımıza çıkar. Genellikle ilk günlerdeki ödemler ve şişlikler deri altındaki patolojiyi gizleyeceği için tam olarak değerlendirilemeyebilir. Bu durumda aradan geçen günler içinde ödemlerin azalmasıyla alttaki deformite ve şekil bozukluğu ön plana çıkar.

Yüz kırıklarında bazen radyolojik olarak bazen de tomografi yöntemleriyle ayrıntılı bir inceleme yapılarak kırık bölgeler tespit edilir. Daha sonrada ameliyat planı çerçevesinde bu kırıkların yerine oturtulması, vidaplak yardımıyla bazen de tellenerek tespiti gerekebilir. Yüz kırıklarında kullanılan vidaplaklar genellikle çıkarılması gerekmeyen malzemelerdir. Eğer bir ağrı ve hassasiyete yol açacak olurlarsa 5.-6. aydan sonra çıkarılmalarında da bir mahsur yoktur. Ameliyat sonrasında radyolojik muayene için birkaç ay geçmesi gerekebilir. Ama klinik olarak yapılan muayenede çoğu zaman kemikte herhangi bir sorun olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Yüz kırıkları ameliyatı çoğu zaman genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sırasında ince kesiler yapılarak kırık bölgesine ulaşılır. Kesilerin bir kısmı ağız içinden, bir kısmı da yüz üzerinden yapılabilir. Yüz üzerinden yapılan kesiler genellikle kıvrım yerleri, saç kenarı, kaş kenarı ya da alt göz kapağına yapılan kesilerdir.

Ameliyatlardan sonra özellikle ilk günlerde bölgenin şişmesi, ağrı ve hassasiyet olması doğal bir durumdur. 3.-4. günden itibaren şişlikler azalmaya başlar. Ameliyat sırasında kullanılan tekniğin özelliğine göre nelere dikkat edilmesi gerektiği anlatılır, kontrolleriniz yapılır. Darbeden kaçınılması gerekir, aşırı sıcağa maruz kalınmamalıdır.

Yüz kırıkları genellikle başka beden travmalarının da eşlik ettiği yaralanmalardır. Yüz kırığı olan bir insanda kafa travması olup olmadığına bakılır. Genel cerrahiyi ilgilendiren bir batın yaralanmasının, kol ve bacaklardaki yaralanmanın olup olmadığı konusunda araştırmalar yapılır. Kaza anında bir şuur kaybı olmuşsa, bulantı ve kusma varsa beyin cerrahisi tarafından değerlendirmenin çok büyük önemi vardır.

Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir.

Yüz kırıklarında erken dönemde oluşabilecek komplikasyonlar; kanama, enfeksiyon, yara ayrışmasıdır. Bunlar genellikle nadiren karşılaşılan durumlardır. Alınan önlemlerle tedavileri mümkündür. Geç dönemde ise ameliyat izlerinin revizyonu gerekebilir. Ameliyat bölgesinde hafif çöküntüler veya aşırı çıkıntılar karşımıza çıkabilir. Bunlar için %5 oranında ilave girişimler gerekebilir. Ameliyat bölgesinde uyuşukluk beklenen bir durumdur. Bazen birkaç ay devam edebilir.

HASTA YORUMLARI
5/5
Yüz Estetiği

Yüz Estetiği

Doğuştan veya sonradan yüzünde fiziksel bozuklukların olması insana ne kadar rahatsızlık vermektedir. İnsanlar bazen yaşında getirdiği doku bozulmalarına bağlı olarak yüz bölgesinde sarkan derilerle karşılaşabilir.

Devamını oku »
Op.Dr.İlsun AKA

1979 yılında Almanya Köln şehrinde doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi memleketim Uşak’ta tamamladım . 1997 – 2003 yılları arasında  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitimime başladım. 2005 yılında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Plastik Cerrahi kliniğine asistan olarak başladım. 2011 yılında Ratlarda Random Patentli Deri Fleplerinin Yaşayabilirliğinde ve Yara Tedavisinde Quersus Coccifera (Kermes Meşesi) Bitkisinin Etkinliğinin Araştırılması tez çalışması ile Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi kliniğinden mezun oldum.

Op.Dr. Sabri Algun AKA

1979 Bozüyük’de doğdu. 1 yaşına basmadan ailesi Tarsus’a yerleşti ve 1990-1997 yıllarında Tarsus American College’de okudu.1997-2003 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesin’de tıbbi eğitimini tamamladıktan sonra 2004 yılında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma hastanesi plastik cerrahi anabilim dalında uzmanlık eğitimine başladı.2011’de Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesi plastik cerrahi kliniğinde göreve başlayıp 2016 sonuna kadar devam etti.

estemore

Estemore ; “Estetik ve Ötesi” Sloganıyla 2015 yılında kurulmuştur.

Sağlık ve güzellik alanında en iyi hizmeti vermek amacıyla uzman ekibi ile yurtiçi ve yurtdışından gelen hastalarına kaliteli hizmet vermek için en son teknolojileri takip ederek, uzman ekibi ile ülkemize katma değer sağlamaktadır.

  • Plastik Cerrahi Operasyonları
  • Dolgu & PRP & Mezoterapi
  • Leke Tedavisi
  • Cilt Bakımları
  • Lazer Uygulamaları