fbpx

Genital Bölge Estetiği

Genital Bölge Estetiği

Genital estetik, cinsel organlarla ilgili yapılan operasyonları içerir. Genital estetik operasyonlar arasında vajina estetiği, vajina daraltma, labioplasti, kızlık zarı sayılabilir. Kadının kendi dış genital organlarından hoşnut olmaması onu cinsel yaşamdan soğutabilir; orgazm olmasını engelleyebilir. Bu durumlarda genital estetik ameliyatları yapılabilir.
Hoşnutsuzluk yaratan problemlerden biri, özellikle ilk doğumda yapılan epizyotominin (bebeğin daha kolay çıkmasını sağlamak için uygulanan cerrahi kesi) bıraktığı dikiş izidir. Burada gelişen nedbe dokusu hem kadının hem de erkeğin cinsel tatminini engelleyebilir.

VAJİNOPLASTİ

Sık olarak karşılaşılan diğer bir problem ise vajinal doğum yapmış kadınlarda doğum esnasında vajinal dokuların gerilmesine ve daha sonra normal haline dönememesine bağlı olarak ortaya çıkabilen vajinal gevşeme ya da bollaşmadır. Bu durumun düzeltilmesi için vajen daraltma operasyonu yapılabilir. Vajina daraltma ya da vajen estetik ameliyatı, yaş ilerlemesi veya doğumlara bağlı olarak vajinanın bollaşması ve gevşemesi sonucu oluşan estetik görünümü düzeltmeye ve cinsel ilişki hazzını artırmaya yönelik cerrahi bir uygulamadır. Vajendeki gevşeme yapısal olarak veya normal doğum sonrası oluşan travma sonucunda kas ve yumuşak dokuların gevşeyip genişlemesi ve sarkmasıdır. Bu durumun düzeltilmesi için fazla olan bir miktar doku çıkarılır; gevşeyen kas dokusu daraltılarak dikilir. Hasta 1-2 gün içinde normal yaşantısına dönebilir.

LABİOPLASTİ

Bunların dışında pek çok kadın da kendi cinsel organını beğenmemekte ancak bunu çoğu zaman kendilerine bile söylemekten çekinmektedirler. Bu konuda sıklıkla karşılaşılan durum küçük dudak olarak tabir edilen labiumların çok büyük olması veya asimetrik durmasıdır. Labiumların büyük olması en başta hastayı görüntü olarak rahatsız edebilir. İç dudakların büyük olması ayrıca tuvaletten sonra temizlik yapılırken problem oluşturabilir. Bu durumu düzeltmek için yapılan estetik ameliyata labioplasti denir. Labioplasti ameliyatı ile labiumlar gereken miktarda küçültülür. Ancak bu küçültme işlemi çok hassas ve dikkatli yapılmalıdır. Bu basit bir küçültme değildir. Küçültme, vajenin estetiğini bozmadan yapılmalıdır.
Diğer önemli bir diğer sorun ise cinsel ilişki sırasında labiumlar gerilebilir ve bu da ağrıya yol açabilir. Aşırı sarkık ya da biçimsiz labiumlar kişide utanma duygusu, cinsel soğukluk ya da fonksiyon bozukluğuna yol açabilir. Bu durumun düzeltilmesi için labioplasti yapılabilir. Labioplasti ameliyatı lokal anestezi altında yapılır. Ameliyat yarım saat kadar sürebilir. Ameliyattan sonra kızlık zarına bir zarar gelmez, idrar yapma problemi olmaz, gebe kalmaya, doğum yapmaya bir zararı olmaz. Ayrıca eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alma problemi yoktur, iz kalmaz. Yara iyileşmesi bir haftada tamamlanır. Ameliyattan sonra 3-4 hafta kadar cinsel ilişki yasaklanır.

Diğer bir genital estetik ameliyat ise dıştaki büyük dudakların dolgunlaştırılmasıdır. Bu amaçla vücudun başka bir yerinden alınan yağ dokusu veya yağ-deri dokusu kullanılabilir. Yağ dokusu 6-12 ay içinde kısmen ya da tamamen eriyebilir. Deri-yağ dokusu ise biraz daha fazla kalıcı olabilir.Klitorise yönelik müdahaleler ile özellikle üzerindeki fazla deri azaltılarak cinsel tatmin kolaylaştırılabilir.

HİMEN ONARIMI( KIZLIK ZARI ONARIMI)

Himen ya da kızlık zarı vajen girişinde 1-2 cm içerde bulunan, üzerinde bir ya da daha fazla delik olan ince bir zardır. Bazı toplumlarda kızlık bekaret kanıtı olarak önem taşımaktadır. Bu ince zar şeklindeki yapının vajen ve rahmi dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara karşı koruduğu sanılmaktadır. Kızlık zarı bazı bayanlarda doğuştan bulunmayabilir ya da bazı spor aktivitelerinde kaza ile yırtılabilir. Bunun dışında cinsel ilişki ile de kızlık zarı yırtılır. Himen ya da kızlık zarının ameliyatla onarılması ya da dikilmesi mümkündür. Bu ameliyatta uygunsa zarın artıkları kullanılır ya da hastanın kendi lokal dokuları kullanılabilir.

***Minör bir cerrahi işlem olup yaklaşık 30 dakika sürer. Hastalar ertesi gün işe dönebilir. Bölge 6. haftada tamamen iyileşir ve bu süreden itibaren normal cinsel yaşantıya geçilebilir.

Bizim uyguladığımız yöntemde hastanın kendi dokuları kullanılarak orijinaline çok yakın, sonraki cinsel ilişkiye kadar açılmayan ya da yırtılmayan kalıcı bir zar yapılmaktadır. Ameliyatta eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alma problemi yoktur. Ameliyat sonrası hasta normal yaşamına hemen dönebilir. Dikişler eriyeceği için dikiş alma sorunu yoktur. Yalnız ameliyat sonrası özellikle yapılacak temizlik yönünden doktorunuzun önerilerine uymalısınız.

 

HASTA YORUMLARI
5/5

Köpek Memesi Hastalığı Nedir?

Köpek memesi (hidradenitis suppurativa) cilt altında küçük, ağrılı topaklar oluşmasına neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Topaklar açılabilir veya derinin altında kanallar oluşabilir. Bu durum çoğunlukla,

Devamını oku »
Skincare in SPA

Medikal Cilt Bakımı

CİLT BAKIMI Cilt bakımı 6-8 haftalık aralıklarla yapılması önerilen yüz ve boyun cildinin derinlemesine temizliği ve eksiklerinin yerine konmasına yönelik bir uygulamadır. Merkezimizde plastik cerrahi

Devamını oku »

El ve Mikrocerrahi

Mikrocerrahi Mikrocerrahi, operasyon mikroskopu veya özel gözlükler kullanarak ameliyat sahasının büyütülmesi sayesinde uygulanan cerrahi tekniktir. Bu sayede normalde çıplak gözle zor görülebilen sinir, damar gibi

Devamını oku »
Op.Dr.İlsun AKA

1979 yılında Almanya Köln şehrinde doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi memleketim Uşak’ta tamamladım . 1997 – 2003 yılları arasında  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitimime başladım. 2005 yılında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Plastik Cerrahi kliniğine asistan olarak başladım. 2011 yılında Ratlarda Random Patentli Deri Fleplerinin Yaşayabilirliğinde ve Yara Tedavisinde Quersus Coccifera (Kermes Meşesi) Bitkisinin Etkinliğinin Araştırılması tez çalışması ile Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi kliniğinden mezun oldum.

Op.Dr. Sabri Algun AKA

1979 Bozüyük’de doğdu. 1 yaşına basmadan ailesi Tarsus’a yerleşti ve 1990-1997 yıllarında Tarsus American College’de okudu.1997-2003 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesin’de tıbbi eğitimini tamamladıktan sonra 2004 yılında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma hastanesi plastik cerrahi anabilim dalında uzmanlık eğitimine başladı.2011’de Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesi plastik cerrahi kliniğinde göreve başlayıp 2016 sonuna kadar devam etti.

estemore

Estemore ; “Estetik ve Ötesi” Sloganıyla 2015 yılında kurulmuştur.

Sağlık ve güzellik alanında en iyi hizmeti vermek amacıyla uzman ekibi ile yurtiçi ve yurtdışından gelen hastalarına kaliteli hizmet vermek için en son teknolojileri takip ederek, uzman ekibi ile ülkemize katma değer sağlamaktadır.

  • Plastik Cerrahi Operasyonları
  • Dolgu & PRP & Mezoterapi
  • Leke Tedavisi
  • Cilt Bakımları
  • Lazer Uygulamaları