fbpx

Yara izi Tedavisi

blankLazerle Yanık, Yara ve Ameliyat İzlerinin Tedavisi

Canlılardaki deri anatomik olarak 2 ayrı tabakadan oluşur. Epidermis adını verdiğimiz üst tabakanın görevi dermis adı verilen alt tabakayı korumaktır. Üst tabaka epidermis, herhangi bir sebeple hasar gördüğünde dermiste yer alan cilt ekleri sayesinde iyileşmektedir. Yani eğer bir yaralanma sadece epidermisi içeriyorsa, yani yüzeysel bir yaralanma ise, iyileşme iz bırakmadan gerçekleşir.

Derin yaralanmalar alt tabakada yer alan ve dermis adını verdiğimiz bölgeyi de hasara uğratır. Ne yazık ki dermis hiçbir zaman epidermis gibi iyileşmez ve süreç genellikle iz bırakarak gerçekleşir.

Görüldüğü gibi herhangi bir yarada iz kalmasını etkileyen ana etken yaranın derinliğidir. Derin yaraların oluşmasında birçok etken mevcuttur. Yanık izleri, sezeryan izleri, trafik kazası, geçirilmiş operasyonlar, jilet izleri bunlardan bazılarıdır. Bu tür derin izlerin tedavisinde ise birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Kişinin cilt yapısı ve genetik özellikleri de iz potansiyelinde önemli bir unsurdur. Özellikle esmerlerde, yağlı
ve kalın ciltlerde iz daha fazla olurken açık tenli kişilerde kalıcı
izlere daha az rastlanır.

Lazerle Hangi İzlerin Tedavisi Yapılabilir?

Genel anlamda tedavisi yapılabilen izler şu şekildedir:

Sezeryan ameliyatına bağlı izler
Yanık izleri
Eski ameliyat izleri
Trafik kazasına bağlı izler
Yüz bölgesi kesi, travma ve yaralanmaları
Hipertrofik skar ve keloid

Lazer Genesis Uygulamaları

Lazer genesis cilt üzerinde yara oluşturmadan deri altında yer alan kollojen ve elastin lifleri yeniden yapılandırmada kullanılan yeni bir lazer teknolojisidir. Özellikle yüz bölgesinde yer alan yara izlerinin tedavisinde ilk tercih edilen yöntemdir. İyileşme süresi gerektirmemesi, yaz-kış uygulanabiliyor olması, uygulamanın ağrısız olması yöntemin en önemli avantajlarıdır. Yaranın erken döneminde uygulandığında yaraya ait kızarıkları da hızlı bir şekilde tedavi edebilmektedir. Özellikle sezeryan izleri tedavisinde etkili bir yöntemdir. Hipertrofik skar veya keloid adı verilen yara izlerinin tedavisinde de etkili bir yöntemdir.

Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel lazerler cilt üzerinde tünel açarak derin dokulara penetre olması nedeniyle, cildin derin katmanlarını da tedavi edebilmektedir. Fraksiyonel lazer deriden kabarık izleri deri seviyesine indirilebilir vr iz görünümünü azaltarak etki eder. Bu esnada yaraya ait kızarıklıklar da azalır ve izler daha kabul edilebilir hale gelir.

Lazerle Yanık ve Yara İzi Tedavilerinde Kaç Seans Uygulama Gerekir?

Lazerle iz tedavileri minimum 4-6 arası seans gerektirir. Tedavi aralıkları ortalama 4 haftadır. Lazerle iz tedavisinde başarı oranları mevcut izin durumuna ve kişinin cilt yapısına bağlı olarak değişir. Tedavide izlerde sayıca bir azalma olmayacak ancak izin görünürlüğü ve belirginliği azalacaktır. Deriden kabarık izler deri seviyesine inecek, iz solacak, yumuşayacak ve kabul edilebilir bir hale gelecektir.

HASTA YORUMLARI
5/5
blank

Vaser Liposuction

Vaser liposuction, diyet ve egzersiz ile kurtulamayacağınız yağları gideren kozmetik bir işlemdir. Liposuction kalça, karın, sırt, kol ya da yüz şekillerini iyileştirmek için uygulanır. Bunun

Devamını oku »