fbpx

Yara izi Tedavisi

Lazerle Yanık, Yara ve Ameliyat İzlerinin Tedavisi

Canlılardaki deri anatomik olarak 2 ayrı tabakadan oluşur. Epidermis adını verdiğimiz üst tabakanın görevi dermis adı verilen alt tabakayı korumaktır. Üst tabaka epidermis, herhangi bir sebeple hasar gördüğünde dermiste yer alan cilt ekleri sayesinde iyileşmektedir. Yani eğer bir yaralanma sadece epidermisi içeriyorsa, yani yüzeysel bir yaralanma ise, iyileşme iz bırakmadan gerçekleşir.

Derin yaralanmalar alt tabakada yer alan ve dermis adını verdiğimiz bölgeyi de hasara uğratır. Ne yazık ki dermis hiçbir zaman epidermis gibi iyileşmez ve süreç genellikle iz bırakarak gerçekleşir.

Görüldüğü gibi herhangi bir yarada iz kalmasını etkileyen ana etken yaranın derinliğidir. Derin yaraların oluşmasında birçok etken mevcuttur. Yanık izleri, sezeryan izleri, trafik kazası, geçirilmiş operasyonlar, jilet izleri bunlardan bazılarıdır. Bu tür derin izlerin tedavisinde ise birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Kişinin cilt yapısı ve genetik özellikleri de iz potansiyelinde önemli bir unsurdur. Özellikle esmerlerde, yağlı
ve kalın ciltlerde iz daha fazla olurken açık tenli kişilerde kalıcı
izlere daha az rastlanır.

Lazerle Hangi İzlerin Tedavisi Yapılabilir?

Genel anlamda tedavisi yapılabilen izler şu şekildedir:

Sezeryan ameliyatına bağlı izler
Yanık izleri
Eski ameliyat izleri
Trafik kazasına bağlı izler
Yüz bölgesi kesi, travma ve yaralanmaları
Hipertrofik skar ve keloid

Lazer Genesis Uygulamaları

Lazer genesis cilt üzerinde yara oluşturmadan deri altında yer alan kollojen ve elastin lifleri yeniden yapılandırmada kullanılan yeni bir lazer teknolojisidir. Özellikle yüz bölgesinde yer alan yara izlerinin tedavisinde ilk tercih edilen yöntemdir. İyileşme süresi gerektirmemesi, yaz-kış uygulanabiliyor olması, uygulamanın ağrısız olması yöntemin en önemli avantajlarıdır. Yaranın erken döneminde uygulandığında yaraya ait kızarıkları da hızlı bir şekilde tedavi edebilmektedir. Özellikle sezeryan izleri tedavisinde etkili bir yöntemdir. Hipertrofik skar veya keloid adı verilen yara izlerinin tedavisinde de etkili bir yöntemdir.

Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel lazerler cilt üzerinde tünel açarak derin dokulara penetre olması nedeniyle, cildin derin katmanlarını da tedavi edebilmektedir. Fraksiyonel lazer deriden kabarık izleri deri seviyesine indirilebilir vr iz görünümünü azaltarak etki eder. Bu esnada yaraya ait kızarıklıklar da azalır ve izler daha kabul edilebilir hale gelir.

Lazerle Yanık ve Yara İzi Tedavilerinde Kaç Seans Uygulama Gerekir?

Lazerle iz tedavileri minimum 4-6 arası seans gerektirir. Tedavi aralıkları ortalama 4 haftadır. Lazerle iz tedavisinde başarı oranları mevcut izin durumuna ve kişinin cilt yapısına bağlı olarak değişir. Tedavide izlerde sayıca bir azalma olmayacak ancak izin görünürlüğü ve belirginliği azalacaktır. Deriden kabarık izler deri seviyesine inecek, iz solacak, yumuşayacak ve kabul edilebilir bir hale gelecektir.

HASTA YORUMLARI
5/5

Cilt Kanserleri

Deri kanserleri bozulan çevresel faktörlerin de etkisi ile son yıllarda gitgide artmaktadır. Ülkemizde deri kanserlerinin sıklığına ilişkin sağlıklı istatistik veriler yoktur. Deri 2 tabakadan meydana

Devamını oku »
Karın Germe

Karın Estetiği (Karın Germe)

Karın Germe AmeliyatıTam veya yarım karın germe Abdominoplasti Ameliyatından Yarar Görecek Kişiler Kimlerdir ?Ameliyat Öncesi Ameliyata Hazırlanma Nasıldır?Ameliyat Planlanması Nasıl Yapılır?Ameliyat İşlemi Nasıldır?Ameliyat Sonrası Neler Yapılır?Abdominoplastinin

Devamını oku »
Op.Dr.İlsun AKA

1979 yılında Almanya Köln şehrinde doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi memleketim Uşak’ta tamamladım . 1997 – 2003 yılları arasında  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitimime başladım. 2005 yılında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Plastik Cerrahi kliniğine asistan olarak başladım. 2011 yılında Ratlarda Random Patentli Deri Fleplerinin Yaşayabilirliğinde ve Yara Tedavisinde Quersus Coccifera (Kermes Meşesi) Bitkisinin Etkinliğinin Araştırılması tez çalışması ile Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi kliniğinden mezun oldum.

Op.Dr. Sabri Algun AKA

1979 Bozüyük’de doğdu. 1 yaşına basmadan ailesi Tarsus’a yerleşti ve 1990-1997 yıllarında Tarsus American College’de okudu.1997-2003 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesin’de tıbbi eğitimini tamamladıktan sonra 2004 yılında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma hastanesi plastik cerrahi anabilim dalında uzmanlık eğitimine başladı.2011’de Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesi plastik cerrahi kliniğinde göreve başlayıp 2016 sonuna kadar devam etti.

estemore

Estemore ; “Estetik ve Ötesi” Sloganıyla 2015 yılında kurulmuştur.

Sağlık ve güzellik alanında en iyi hizmeti vermek amacıyla uzman ekibi ile yurtiçi ve yurtdışından gelen hastalarına kaliteli hizmet vermek için en son teknolojileri takip ederek, uzman ekibi ile ülkemize katma değer sağlamaktadır.

  • Plastik Cerrahi Operasyonları
  • Dolgu & PRP & Mezoterapi
  • Leke Tedavisi
  • Cilt Bakımları
  • Lazer Uygulamaları